bok

Alla mina bilar

Klara Nordin Stensö

Författare

Klara Nordin Stensö

Illustratör

Beskrivning

2023-03-21
Svenska
0-3

Författare

Klara Nordin Stensö

Formgivare omslag

Mimmi Nordin

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Brum brum, här kommer bilarna. Bilarna står i kö, en lång lång bilkö.

Bilarna kör på hård väg, mjuk väg, på benet, på magen. Bilarna är sjuka, de måste ta medicin, bilarna måste vila. Älskade, älskade bilar som alltid är med.

Alla mina bilar är boken för dig som inte kan vara utan dina hjulförsedda kompisar under frukosten, i leken, vid vilan och till godnattstunden. Igenkänning för alla de små som är tokiga i fordon. Boken är skriven och tecknad Klara Nordin Stensö som är en illustratör och animatör utbildad på Konstfack. Hon debuterade med egenskrivna bilderboken Den lilla lilla sjöjungfrun 2022.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2023-03-21

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129741605

Recensioner

Borås Tidning

En fullträff

"Klara Nordin Stensö rullar upp en fascinerande och mycket trevlig berättelse. Korta texter åtföljer bildflödet och ger skeendet en poetisk lyster." Peter Grönborg

BTJ

”Kortfattad, lättförståelig text och humoristiska illustrationer”

”Boken går snabbt att läsa men de fina illustrationerna gör så att även den vuxna läsaren gärna stannar upp för att betrakta dem. Helhetsbetyg: 4.” Emma Moritz

 

Alla mina bilar

Om boken

Brum brum, här kommer bilarna. Bilarna står i kö, en lång lång bilkö.
Bilarna kör på hård väg, mjuk väg, på benet, på magen. Bilarna är sjuka, de måste ta medicin, bilarna måste vila. Älskade, älskade bilar som alltid är med.Alla mina bilar är boken för dig som inte kan vara utan dina hjulförsedda kompisar under frukosten, i leken, vid vilan och till godnattstunden. Igenkänning för alla de små som är tokiga i fordon. Boken är skriven och tecknad Klara Nordin Stensö som är en illustratör och animatör utbildad på Konstfack. Hon debuterade med egenskrivna bilderboken Den lilla lilla sjöjungfrun 2022.

Klara Nordin Stensö, Klara Nordin Stensö

Alla mina bilar

Relaterat

Abbe börjar skolan

Om boken

Årets skolstartsbok är här! En blandning av kapitelbok och bilderbok, anpassad för att passa de barn som tar steget från förskolan till skolan. Den perfekta högläsningen inför den pirriga skolstarten!
Om tre dagar ska Abbe börja förskoleklass. Storasyster Maja har berättat ALLT: var man får vara på skolgården, att man måste äta med bestick, att man kör fem tysta i matsalen och att man ska torka sig själv när man gått på toa. Vissa av de där grejerna gör Abbe lite nervös. Tänk om han inte kan, hur blir det då? Men så tänker han på allt det roliga med att börja skolan också: att ha idrott i en riktig gympasal med lianer och ribbstolar! Och läsa och skriva, det gillar Abbe. Så det ska nog bli bra i skolan. Särskilt eftersom Luca är där, bästisen som redan gått ett år i skolan och säkert kommer vilja leka på rasterna …En bok om det pirriga och härliga med skolstart, men också om det som kan oroa. Perfekt för den som vill förbereda sig inför det första året i skolan.

Cina Friedner, Jennifer Berglund

Abbe börjar skolan

Jag tappade min tand

Om boken

Jag tappade min tand är en galen bilderbok på rim fyller ett hål i barnboksutgivningen. Boken bjuder på stor igenkänning i det fascinerande och speciella med att ha en lös mjölktand.
"Jag vickar och vickar och ingenting händeroch så kan det va när man vickar på tänderMan vickar och vickar i massor av darMan vickar och vickar, men tanden är kvar"En tand sitter löst, jättejättelöst. Den hänger bara på en tunn, tunn tråd i gapet. Det är så frestande att vicka, vicka, och vicka. Men så P L O P P lossnar faktiskt tanden. Äntligen! Tanden är ute, men var tog den vägen? Kvar är bara en glugg.Jag tappade min tand är skriven av uppmärksammade rimmästaren Nils Andersson som 2021 prisades med Lennart Hellsing-stipendiet. Illustrationerna är gjorda av populära finska Sanna Mander som belönats med Finlandiapriset och Rudolf Koivu-priset i hemlandet. Detta är Andersson och Manders första samarbete i bokform.Presstexter om Nils Anderssons tidigare böcker:”Våra stadsdjur är något så sällsynt som en bok som är rolig från början till slut.” Expressen”Nils Anderssons fyndiga rim ökar lusten att resten av dagen tala på vers .” Sydsvenskan”Rent språkligt är boken en pralin – med ordglädje som främsta eftersmak.” DN

Nils Andersson, Sanna Mander

Jag tappade min tand

Nyheter

Nya böcker i mars 2023

Våren är på väg och många av månadens nya böcker handlar om djur och natur. Vi säger hej både till djuren i skogen och de kaxiga djuren i stan. Vi möter ugglor, dinosaurier, havsmonster och en ödla – fast alla säger att det är en katt... Lisa och hennes vänner är tillbaka i den åttonde delen i Handbok för superhjältar. Och vi somnar till en bilderbokspärla där en stad gör sig redo att sova. Välkommen till en maxad bokmånad!

Humoristisk debut om att vara yngst

Debutanten Klara Nordin Stensö inspireras av H.C. Andersens klassiker, men fångar en annan historia. Den lilla lilla sjöjungfrun är en sprakande bildfest och en fyndig djupdykning i utanförskap och lillasyster sjöjungfrus triumf.