Lavakatastrofen eller när Ester var ensam hemma
- Böcker
- /Lavakatastrofen eller när Ester var ensam hemma
Beskrivning
Författare
Illustratör
Formgivare omslag
Rebecka Neumann
Mediekontakt
Jenny Edh-Jansen
Ester vågar vara hemma själv. Det är hon säker på. När mamma äntligen går kan Ester och Kängurun göra precis vad de vill. Ha picknick. Låna enhörningen i glas som egentligen bara är mammas. Men när klockan slår 11:11, fyra likadana siffror, blir golvet till lava! Möblerna flyter omkring som båtar och man kan man stå på trösklarna. Ester måste rädda katterna, enhörningen och Kängurun från katastrofen, men hur?
En rolig och actionfylld berättelse om att vilja klara sig själv, om virvlande fantasi och om det sköra gränslandet mellan att vara liten och stor.
Den fristående, tredje delen om modiga Ester av Augustprisbelönade Ylva Karlsson och Katarina Strömgård.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Serie
Ester
Publiceringsdatum
2023-09-22
Läsordning
3
Produktion
Papper
Livonia Zero Offset
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129741933
Antal Sidor
32
Ryggbredd (mm)
8
Höjd (mm)
275
Vikt (kg)
0.331
Bredd (mm)
220
Relaterat
Nyheter
Bilddrivet stranddrama av mästerliga Katarina Strömgård
Lilla krabba är en tänkvärd, rolig och bilddriven berättelse med underbar sommarkänsla om en mycket äventyrlig dag för en liten krabba. Med hjälp av färger och perspektiv skapar Katarina Strömgård storslagna scener som doftar av tång, salta hav och sommar.
Ett fantastiskt äventyr tar sin början
Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en konstig och snårig skog där allt på något sätt känns lite fel. Där finns taggiga buskar som verkar röra sig, underliga fåglar och en sexbent katt. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda. Paddvättens skog är första delen i Mörkmarken, en antagligen helt sann berättelse av den prisbelönta duon Ylva Karlsson och Katarina Strömgård.
Nya böcker i september 2023
Nu är bokhösten igång! September bjuder på geniala småbarnsböcker för de yngsta, fartfyllda bilderböcker om allt från lavakatastrofer och pyjamaspartyn till försvunna katter och gosedjursflamingos. Ett nytt busigt äventyr med Sommarskuggan, grymma debutromaner, pricksäkra dikter av Lena Sjöberg, kusliga och gripande berättelser av Mats Strandberg och Oskar Kroon. Och mycket, mycket mer. Välkommen till en maxad bokmånad!
Årets adventsbok – ett juläventyr i 24 kapitel
För elfte året i rad kommer Rabén & Sjögrens traditionella julsaga, en högläsningsbok i 24 kapitel. Bakom ”En bästa vän till jul” står författaren Ylva Karlsson och illustratören Katarina Strömgård – två Augustprisvinnare i ett magiskt fint samarbete. Resultatet är en saga om sönderälskade julgransprydnader.