bok

Allie Finkles regler för tjejer - Bästisar

Meg Cabot

Författare

Beskrivning

2010-04-19
Svenska
9-12

Författare

Meg Cabot

För ung för En prinsessas dagbok? Då är det tur att Allie Finkle finns! Tjejen som älskar regler och som alla mellanstadiekids kommer att vilja ha som bästis.

Det har börjat en ny tjej i Allies klass, Cheyenne. Allie stör sig på att Cheyenne vill bestämma hela tiden. Gör man inte som hon säger så blir hon jättearg och kallar en för "en riktig bebis". Hon kör med alla i hela fyran, även Allies bästisar Erica, Caroline och Sophie.
Men Allie är inte säker på att hon tycker det är så farligt att bli kallad bebis egentligen. Är det inte viktigare att få vara sig själv?

Roligt, snabbläst och med här-och-nu-känsla.

Regel nr 6: Att ljuga löser ingenting. Vanligtvis.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originaltitel

Allie Finkle's Rules for Girls. Best Friends and Drama Queens

Originalspråk

Engelska

Översättare

Maria Holst

Språk

Svenska

Serie

Allie Finkle

Publiceringsdatum

2010-04-19

Läsordning

3

Produktion

Papper

Bokpapper träfritt

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129671889

Antal Sidor

189

Ryggbredd (mm)

18

Höjd (mm)

197

Vikt (kg)

0.34

Bredd (mm)

143

Format

Inbunden

 

Allie Finkles regler för tjejer - Utflykten

Om boken

Regel nr 9. Se ALLTID till att din lillebror inte gör några dumheter.

Regel nr 10. Det är taskigt att säga att nån ser ut som en pudel. Ja, om det inte är en pudel förstås.

Regel nr: 11. Om du inte kan säga nåt trevligt, håll bara tyst. Verkligen.

Allie Finkle, den tioåriga tjejen som älskar regler, är tillbaka! Det är dags för hennes första skolutflykt och hon är rätt upprymd. Bara att få åka buss! Allie har gångavstånd till skolan så i vanliga fall missar hon allt som händer på skolbussen.
Men sen får hon reda på att alla i klassen ska få varsin hemlig kompis på resan och Allies hemliga vän är ingen mindre än Mary Kay, Allies ex-bästis som svek henne precis innan hon flyttade. Det är helt klart läge att skriva lite nya regler ...

Böckerna om Allie Finkle är smart och rolig mellanstadie- chicklit. Perfekta för de som ännu inte börjat läsa En prinsessas dagbok.

Meg Cabot

Allie Finkles regler för tjejer - Utflykten

 

Relaterat

Lillebror

Om boken

"Med sin andra ungdomsroman 'Lillebror' visar Alex Khourie att han är en ny röst att räkna med inom svensk skönlitteratur. /.../ 'Lillebror' bjuder också på en språkglädje utöver det vanliga. /.../ Khouries romaner förklarar bättre än press och politiker de sammanhang som ligger bakom det ofattbara faktum att barn så unga som tolv år skjuter för att döda, att de skjuts till döds. Samhällsanalysen i 'Lillebror' är sylvass." Lydia Wistisen, Dagens Nyheter
"Detta är en perfekt bok för alla unga killar från utsatta områden som inte brukar vända sig till litteraturen eftersom den sällan skildrar deras verklighet eller perspektiv." Helhetsbetyg 4 - Sanne Persson, BTJ"Han skriver med ett språk fyllt av slang och gör både berättare och handling levande och realistiska. Det är sorgligt, upprörande, men det finns hopp." Bella Stenberg, Borås Tidning"Det är det jag kom för att snacka med er om", sa Nuru. "Fuck mig, ärligt. Benim har alltid klarat sig själv. Men den jag är orolig för – och då menar jag riktigt orolig – ja, det är Zubeir."Hishem har bott hela sitt liv i Solberga, ett utsatt område i utkanten av Stockholm. Men det är hans ort och han älskar den även om våldet smyger sig på och skjutningarna och sprängdåden blir allt fler. Men Hishem och hans kompisar är inte en del av det där. De har ambitioner, bra familjer och drömmer om en annan framtid. De hänger på grillen, åker och badar, väntar spänt på antagningsbeskeden från gymnasiet. Allt är lugnt tills den dagen de får uppdraget att hålla koll på tolvårige Zubeir ...Lillebror är en stark roman om att växa upp mitt i gängvåldet utan att själv vara en del av det. Om vänskap och kärlek och om de som är oskyldiga men ändå drabbas när katastrofen närmar sig. Den är skriven av Alex Khourie, författare till uppmärksammade och kritikerrosade Bror, som bland annat nominerats till både Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris, Slangbellan och Adlibrispriset.

Alex Khourie

Lillebror