bok

Kalle - den lille tjurfäktaren

Astrid Lindgren

Författare

Marit Törnqvist

Illustratör

Beskrivning

2019-04-25
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Marit Törnqvist

Formgivare omslag

Jeanette Wigren

Ingen vet säkert varför tjuren Adam Engelbrekt blev så tvärarg den där påskmorgonen, när han plötsligt slet sig lös och kom dundrande fram över lagårdsbacken. Hur i hela friden skulle man lyckas fånga in honom igen? Den enda som vet råd är sjuåriga Kalle från Bäcktorpet, och med lugn och list lyckas han till slut tämja den ursinniga tjuren på ett finurligt och oväntat sätt.

Äntligen kommer denna livsbejakande berättelse om världens minsta småländska tjurfäktare ut på nytt. Texten av Astrid Lindgren för oss rakt tillbaka till den småländska torparvardagen, och de vackra bilderna som stämningsfullt fångar människor, djur och miljöer är skapade av Marit Törnqvist. En efterlängtad nyutgåva av en klassisk bilderbok som förtjänar att lyftas fram igen.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2019-04-25

Produktion

Papper

Arctic Volume Ivory

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129713978

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

295

Vikt (kg)

0.392

Bredd (mm)

227

Hållbarhet

Recensioner

Vi Föräldrar

”En fin berättelse med en härlig frånvaro av de pedagogiska inslag som präglar så många barnböcker idag.”

Expressen

”'Kalle – den lille tjurfäktaren' är ren, rak högläsningsgodis som återföljs av ljuvligt romantiska akvareller av Marit Törnqvist, med småländska urfärger, grå, brun med stänk av vita sippor i en Elsa Beskow-tradition.” Dan Hallemar

Barnboksprat

”Här finns alla ingredienser; realism, miljö, spänning, hjälte, publik, överlevnad … och ett lyckligt slut – en riktigt bra berättelse med andra ord. […]

Illustrationerna är precis som de ska vara, släkt med Björn Bergs och Ilon Wiklands och kusiner med Sven Nordqvists och andra lantliga miljöskildrares gestaltningar av barn och landsbygd; men fram för allt är de Marit Törnkvists egna mjuka färgfinstämda – så bra, och så rätt för denna berättelse!”

BTJ

”Nyutgåvan är utomordentligt vacker med luftig layout och fint tryck.

[...] Kalle - den lille tjurfäktaren är en mycket fin läs-, lyssnar- och bildupplevelse för alla från 3 år och uppåt. Helhetsbetyg: 5.” – Jan Hansson.

 

Kajsa Kavat hjälper mormor

Om boken

En oförglömlig julklassiker av Astrid Lindgren i extra fin utgåva. Underbar att läsa tillsammans i väntan på julen.
En vecka före jul ramlar mormor och bryter benet. Oj, oj, oj, hur ska det nu gå med alla julförberedelser? Vem ska sälja mormors polkagrisar på julmarknaden? ”Det ska jag!” säger Kajsa. Det är ju inte för inte som hon kallas Kajsa Kavat. Och så sätter hon igång med julstöket, fast först frågar hon för säkerhets skull mormor vad julstök egentligen är för något.Berättelsen om Kajsa Kavat gavs ut första gången 1950 i novellsamlingen med samma namn. 1958 gavs den ut på nytt med de klassiska illustrationerna av Ilon Wikland.

Astrid Lindgren, Ilon Wikland

Kajsa Kavat hjälper mormor

 

Mamma Mu och Kråkan - Bang Bang Balans och 49 andra sånger att sjunga till musik

Om boken

Äntligen - femtio sånger av Jujja och Tomas Wieslander med musikmodul! Tryck på knappen och sjung med!

Här finns klassiker som Fem fina fåglar, Gunga lite grann, Hej vädret, Klappa händerna och Vipp-på-rumpan-affären. Här finns bebisvisor och gonattvisor, visor om traktor och brandbil och tigertåg ...

Musikerna Backa Hans Eriksson och Malou Meilink har satt noter till och arrangerat sångerna för en lång rad instrument, t ex koskälla, altfiol, flöjt, dragspel och tågvissla!

Sven Nordqvist, som tecknar Mamma Mu och Kråkan, bidrar med både nya och gamla bilder. Marit Törnqvist, som också tidigare samarbetat med Jujja Wieslander i Du och jag och min lilla cykel (2010), liksom Catarina Kruusval som samarbetat med författaren i Trimmel tramm (2008) är också representerade. Emma Adbåge, Lotta Geffenblad och Lena Sjöberg har gjort helt nya bilder till sångerna i boken.

Kärleken till Jujja och Tomas Wieslanders sånger är grundmurad, både hemma och på förskolan. Sångerna har som inga andra vuxit fram i avlyssnandet av barns skapande lek. Denna sångskatt har vuxit sig fast i medvetandet hos en hel generation barn och föräldrar sen starten i slutet av 1970-talet.

Jujja Wieslander skriver i boken:

Precis som visorna kommit till, direkt avlyssnade från sådana lekar, ville vi att instrumenteringen på samma sätt skulle bli lekfull och uttrycka andan i sången. Om det var en sovvisa skulle instrumenten snarka, om barnet lekte uggla i ett ihåligt träd skulle hela låten hoa och hette visan Bang bang balans skulle man känna barnets koncentration.

Backa Hans Eriksson har tillsammans med Malou Meilink arrangerat låtarna på nytt och de spelar alla instrument. Med stor spännvidd och varierad instrumentering har de lyckats återskapa stämningen från de ursprungliga låtarna. Jag har valt ut femtio av de mest omtyckta.

Jujja Wieslander, Sven Nordqvist, Emma AdBåge, Lena Sjöberg, Marit Törnqvist, Catarina Kruusval, Lotta Geffenblad

Mamma Mu och Kråkan - Bang Bang Balans och 49 andra sånger att sjunga till musik

Relaterat

Katterna som försvann

Om boken

Var katten är katterna?
En dag när farbrorn gick ut med soporna glömde han att stänga ytterdörren. När han kom tillbaka hade hans fem katter smitit ut! Den svarta, den vita, den gråa, den röda och den mittemellan. Allihop hade sprungit bort. Farbrorn ringde genast till polisen. Att hitta sånt som försvunnit är det poliser gör mest och bäst! Nästan, i alla fall ...En titta-hitta-bok full av roliga och kluriga detaljer. Leta i bilderna och se om du kan hjälpa de förvirrade poliserna att hitta de försvunna katterna!Björn Bergenholtz är en av våra största barnboksskapare. Han har gjort sig känd för sina makalösa bilder och berättelser som alltid innehåller en stor portion humor och finurlighet.

Björn Bergenholtz, Björn Bergenholtz

Katterna som försvann

Nyheter

Ny prisad bilderbok av Marit Törnqvist

Sköldpadda och jag är en gripande saga om vänskap och tillhörighet. Med finstämd text och mästerliga bilder skildrar Marit Törnqvist en ömsint relation mellan ett barnbarn och en farfar.

Laga pannkakor som Pippi Långstump

Här är den – den perfekta kokboken för alla barn som bor ensamma i ett stort hus tillsammans med en apa och en häst. Men – den fungerar också utmärkt om man inte har en apa eller en häst. Om man till exempel bor med en familj som består av stora och små personer som bara vill laga eller baka något gott tillsammans. Vi firar boksläppet med att bjuda på receptet på Pippis pannkakor!

Astrid Lindgren berättar om en magisk jul

I En jul i Småland för länge sen berättar Astrid Lindgren, så som bara hon kan, om en av sina barndoms jular, om den magiska stämningen, förväntningarna och om allt roligt som hon fick uppleva.

David Sundin gör Pippis kokbok

Alla känner till att Pippi Långstrump är världens starkaste flicka, men har du tänkt på att hon också är en mästerkock? För det är hon faktiskt! I vår släpps Pippi Långstrumps kokbok där David Sundin tipsar, funderar och lagar sig igenom allt från pannkakor till krumelurpiller.

”Varför badar du med kläderna på, farbror Melker?”

Välkommen tillbaka till Saltkråkan! Till skärgårdsidyll och sommaräventyr med Pelle, Tjorven, Båtsman, Melker och de andra. Från Astrid Lindgrens älskade berättelser om livet på den lilla ön kommer nu en tredje bilderbok. För illustrationerna står återigen Maria Nilsson Thore, en av Sveriges främsta bildberättare.