Beskrivning
Författare
Illustratör
Mediekontakt
Sofia Bengtsson
Det finns mjukisdjur, gosedjur, kramdjur … Och så finns det något annat. Gormar – mjukismonster som kan bli levande.
Författaren och illustratören bakom Sommarskuggan-böckerna är tillbaka med en ny serie för alla barn som älskar spänning och äventyr. Här får vi för första gången möta Gorm, ett rosa gosedjursmonster som ser ut som en vanlig, tilltufsad leksak. Men han är allt annat än vanlig ... När han vaknar blir han nämligen ett enormt monster! Då vill han trösta och leka, för innerst inne är han barnens bästa kompis. Men om något går snett, om han blir rädd, blir det kaos. Med en enda blick kan han förvandla människor till leksaker.
Allt börjar en vanlig dag när kompisarna Myra och Ellis är i lekparken. Av en slump hittar de Gorm och tar med honom hem. Det blir början på ett nervkittlande äventyr där barnen måste uppbåda allt sitt mod för att stoppa det lurviga monstret från att rasera halva staden.
Recensioner
BTJ
”Fartfylld, spännande och lite läskig”
"De många färgillustrationerna förstärker texten och följer handlingen mycket väl. Den täta dialogen håller tempot uppe och den smarta berättartekniken där berättarrösten flikar in och förvarnar om framtiden, mildrar eventuell spänningsoro hos de yngsta. En kontrastrik och spännande kapitelbok som kittlar fantasin om när mjukisdjur får liv. Helhetsbetyg: 5." Sara Perlerot Göransson
Relaterat
Nyheter
Möt Gorm i ny fartfylld bokserie av Tina Mackic
Efter succén med böckerna om Sommarskuggan är författaren Tina Mackic och illustratören Johanna Arpiainen tillbaka med en helt ny bokserie för barn. I Varning för Gorm på lekplatsen möter vi för första gången Gorm, ett till synes vanligt rosa gosedjur som kan förvandlas till ett enormt monster.
Nytt mysrysligt äventyr om Sommarskuggan
Alla barns favoritbusare är tillbaka och den här gången är det staden med alla runstenar som får besök!
Barnens favoritskurk Sommarskuggan är tillbaka!
Tredje boken om barnens favoritskurk är här! I Sommarskuggan och camping-buset reser Sommarskuggan norrut till staden som håller på att flytta och gör som så många andra – ”hemestrar” på en camping.