bok

När Lillebror träffade Karlsson på taket

Astrid Lindgren

Författare

David Henson

Illustratör

Beskrivning

2027-01-29
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

David Henson

Formgivare omslag

Karin Johansson

Astrid Lindgrens älskade berättelse om Karlsson på taket, som bilderbok!

Lillebrors familj är en helt vanlig familj som bor i ett helt vanligt hus där det bor andra helt vanliga familjer. Men uppe på taket, där bor någon som inte alls är vanlig! Det är Karlsson på taket förstås. Och det här är berättelsen om hur det gick till när Lillebror och Karlsson blev vänner.

En bilderbok som låter de lite yngre läsarna möta Karlsson på taket för allra första gången. Med helt nya bilder av den prisade illustratören David Henson.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2027-01-29

Produktion

Papper

Livonia Zero Offset

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129757170

Antal Sidor

40

Format

Inbunden

 

Lustig-Gök

Om boken

Gunnar och Gunilla har legat sjuka i fyra veckor. Dagarna går så förfärligt långsamt så att om det inte finns något annat de kan störa mamma med, så kan de alltid skrika för full hals: "Mamma, hur mycket är klockan?". Till slut tröttnar både mamma och pappa på det och bestämmer sig för att köpa ett gökur till dem. Men det är inte vilket gökur som helst.
Vänta på julen och lyssna på Olof Wretling när han läser en mysig julsaga av Astrid Lindgren.

Astrid Lindgren, Cecilia Heikkilä

Lustig-Gök

 

Läs - Rut är rädd

Om boken

LÄS-nivå 2 - För den som just börjat läsa
Hjälp! Rut har blivit rädd. Förut var hon inte rädd för någonting, men nu är hon rädd för nästan allt. Spindlar, håriga fjärilar, mörker, spöken och alla hundar som inte är hennes. Vilken tur att hon har sin lillebror Rot!I den här genomillustrerade läseboken ryms 10 texter i både versaler och gemener för den som just börjat läsa.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av David Henson stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1 – För den som vill börja läsa
- Utformad för att knäcka läskoden
- Många korta berättelser
- Enkla ord med lätt stavning
- Text i versaler, bara stora bokstäver
- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2 – För den som just börjat läsa
- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen
- Lite längre berättelser med lite längre meningar
- Ord med lätt stavning
- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver
- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 3 – För den som vill läsa mer
- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet
- Längre berättelser och lite större läsutmaningar
- Introduktion av ord med svårare stavning
- Längre meningar och alla skiljetecken.
- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.

Katarina Kuick, David Henson

Läs - Rut är rädd

Läs - Hej haj!

Om boken

LÄS-nivå 1 - För den som vill börja läsa
Hälsa på hajar, följ med till djurens olika bon och leta efter Rut!I den här genomillustrerade läseboken, för den som vill börja läsa, ryms 11 berättelser –alla med korta, enkla ord och humoristiska bilder.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av David Henson stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1 – För den som vill börja läsa
- Utformad för att knäcka läskoden
- Många korta berättelser
- Enkla ord med lätt stavning
- Text i versaler, bara stora bokstäver
- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2 – För den som just börjat läsa
- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen
- Lite längre berättelser med lite längre meningar
- Ord med lätt stavning
- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver
- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 3 – För den som vill läsa mer
- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet
- Längre berättelser och lite större läsutmaningar
- Introduktion av ord med svårare stavning
- Längre meningar och alla skiljetecken.
- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.

Katarina Kuick, David Henson

Läs - Hej haj!

Relaterat

Vilda Vic och världens största våg

Om boken

Snöar det verkligen … inomhus?! När Vic kliver in i farmor Maggies verkstad yr det av vita plastkulor i luften. Vad bygger farmor nu? Surfingbrädor! För snart väntar ett nytt äventyr, den här gången bland havets mäktigaste vågor!
Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, packas full för en resa till Biarritz. Men som alltid tar historien en oväntad vändning, för plötsligt befinner sig Vic och gänget på Hawaii för 200 år sedan! Där möter de surfande kungligheter, paddlar bland havssköldpaddor och lär sig att bemästra vågorna.Men när en mullrande vulkan vaknar till liv och skapar en enorm jättevåg gäller det att tänka snabbt. Kommer de att våga surfa på världens största våg?Vilda Vic och världens största våg är ett fartfyllt och lekfullt äventyr fyllt av humor, fakta och hisnande upplevelser. Lär dig om surfande och om hur vågor och vulkaner fungerar, och upptäck att nyfikenhet är den bästa kompassen i världen.Perfekt för barn som älskar hav, spänning och att lära sig nya saker längs vägen.

Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic:"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo.” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten, Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens största våg

Nyheter

Underbar högläsning om viljestark femåring

I ett nytt spännande samarbete mellan Klara Persson och David Henson får vi möta den mycket bestämda femåringen Rosetta och hennes familj. Boken består av tio kapitel och passar perfekt för de lite yngre läsarna som vill ha böcker med mycket bilder, men med mer text än i den klassiska bilderboken.

David Henson tilldelas Lennart Hellsing-stipendiet 2026

Med lakritspipor och tårtor firas illustratören David Henson med Lennart Hellsings uppmuntran på 100 000 kronor.

Oskar Kroon: ”Fantasin är en livsnödvändig skaparkraft”

Med sin karakteristiska poetiska precision skriver Augustprisvinnaren Oskar Kroon om vänskapens villkor i en föränderlig värld. Min vän Skurken, illustrerad av David Henson, är en berättelse om fantasin som livskraft och om det mod som krävs för att älska något som kan försvinna.

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.