Visor ur Silverhornet

Lennart Hellsing

Författare

Fibben Hald

Illustratör

Beskrivning

1992-04-06
Svenska

Författare

Lennart Hellsing

Illustratör

Fibben Hald

Roliga, vemodiga, tokiga och annorlunda barnvisor.

Lennart Hellsing leker med orden så att själva verserna blir till musik. När hans ord sedan tonsätts av några av våra bästa barnvisekompositörer så blir resultatet en vis-skatt att ösa ur - ett riktigt ymnighetshorn!
Massor av älskade visor blandas med lite mindre kända, roliga att upptäcka för både unga och gamla.

Visorna är försedda med melodistämma och ackord, och dessutom finns musikanvisningar och grepptabeller för gitarr.

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1992-04-06

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129599589

Antal Sidor

77

Vikt (kg)

0.345

Format

Inbunden

 

Boken om Tomten

Om boken

Vem är Tomten egentligen? Jultomten, gårdstomten, nissar och nissor syns överallt när det börjar lacka mot jul och älskas av både stora och små. Den här genomillustrerade samlingsvolymen bjuder på underbar tillsammansläsning om vår älskade tomte, i många olika versioner och skepnader. I boken ryms både klassiska berättelser som Astrid Lindgrens Tomten är vaken och Sven Nordqvists Pettson och Findus firar jul, mysiga julsånger och verser om tomten, roligt pyssel och smarriga julrecept med tomte-tema. Du får också veta hur det gick till när vår svenska gårdstomte blev förknippad med julen, hur tomten såg ut när din mormorsmor var liten och hur du ska bära sig åt om du vill hitta spår efter en livs levande tomte i en skog nära dig …
Några av våra allra mest välkända illustratörer står bakom bilderna: Sven Nordqvist, Catarina Kruusval, Eva Eriksson, Fabian Göranson och många fler.En underbar presentbok till någon som älskar julen och stämningsfull tillsammansläsning medan man längtar och väntar på att julen ska komma.

Astrid Lindgren, Arne Norlin, Lennart Hellsing, Antologi , Sven Nordqvist, Fabian Göranson, Julia Wiberg

Boken om Tomten

 

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken

Nyheter

Nils Andersson och Erik Svetoft tilldelas Lennart Hellsing-stipendiet

Årets Hellsing-stipendiater, Nils Andersson och Erik Svetoft, får ta emot Sveriges största bilderboksstipendium som utdelas till nydanande bilderboksskapare.

Nytt stipendium instiftas i Lennart Hellsings namn

På Lennart Hellsings 100-årsdag den 5 juni instiftar Rabén & Sjögren Lennart Hellsing-stipendiet. Stipendiet är på 100 000 kronor och ska delas ut varje år på författarens födelsedag till bilderboksskapare som verkar i Hellsings anda.

Varför rimmar man?

I år skulle Lennart Hellsing ha fyllt 100 år. Rabén & Sjögren firar Hellsing-året med att ge ut inte mindre än fem Lennart Hellsing-böcker. I en av dem, <a href="http://www.rabensjogren.se/bocker/187007-rulla-rulla-kula-hoppa-pa-klack-och-sula">Rulla rulla kula, hoppa på klack och sula</a> skriver författaren Lotta Olsson om rim som skapar världar där gurkor dansar i strumplästen. Läs utdraget ur boken här:

Herr Gurka dansar in igen

Vi firar Hellsings 100-årsjubileum med oemotståndliga böcker, spel med retrokänsla och evenemang det svänger om.